Офіційний вебсайт (портал) Слов’янської міської ВЦА, Слов’янської міської ради

Версія для друку

Загальні відомості про звання "Почесний громадянин міста Слов'янська"

Почесний громадянин - привілейоване звання, встановлене в Росії в 1832 році для осіб, що входили до складу стану міщан або духівництва. Звання розділялося на потомствене і особисте, присвоювалося імператорським указом.

Потомствене давалося за народженням дітям особистих дворян, а також дітям православного духівництва, що закінчило духовну академію або семінарію, за клопотанням - комерц- і мануфактур-радникам, купцям 1 і 2 гільдій або тим, хто отримав класний чин і орден, а також вченим і художникам, що мали вчений ступінь.

Особисте давалося за народженням дітям духівництва, що не мали відповідної освіти, за клопотанням - особам, що закінчили університет або деякі вищі учбові заклади, а також урядовцям, що не мали права на особисте дворянство.

Всі почесні громадяни звільнялися від рекрутської повинності, подушної податі і тілесних покарань, мали право участі в міському самоврядуванні.

Звання почесного громадянина було скасовано в 1917р. Декретом ВЦВК і Раднаркому про знищення станів і цивільних чинів.

Повних відомостей про осіб, що мешкали у Слов’янську до революції і мали звання "Почесний громадянин", Слов'янський краєзнавчий музей не має.

Достовірно, що звання Потомственого почесного громадянина мав слов'янський купець і меценат А.В.Шнурков. Відомі і деякі інші імена: особистий почесний громадянин Василь Карякін, Потомствений почесний громадянин Василь Голосняк - в "Довідковій книзі для Харківської єпархії. Укладач І.Самойлович. Харків. 1904р." вони вказані як церковні старости Всіхсвятської та Олександро-Невської церков відповідно.

На жаль, немає документальних даних і про те, чи засновувалося до революції в Слов’янську звання почесного громадянина міста. Правда, Г.Г.Пушкарев в додатку до книги "Слов’янськ. Історія у фотографіях" називає Голову правління Слов'янськими мінеральними водами Анісимова, позначаючи: "... видав брошуру про Слов’янськ, почесний громадянин міста". Згадки про почесних громадян є в матеріалах краєзнавця Абрамова.

1 березня 1967 року виконком міської Ради народних депутатів затвердив "Положення про Почесного громадянина міста Слов’янська". В 1995 році в "Положення" 1967 року були внесені зміни і доповнення. 18 листопада 2004 року воно було затверджено в новій редакції.

Положення про звання "Почесний громадянин міста Слов’янська " визначає, що звання почесного громадянина міста присвоюється громадянам України й інших держав за великий особистий внесок в соціально-економічну, науково-технічну, культурну, військову, державну, громадську й інші сфери діяльності міста.

На свідоцтві і посвідченні зображений герб міста, почесному громадянину вручається також нагрудна стрічка.

На відміну від "Положень" 1967 і 1995 років звання почесного громадянина міста може бути присвоєно посмертно.

В 1967 році в ознаменування 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції звання почесних громадянин міста були удостоєні 12 слов’янців: учасники громадянської війни М.К.Арістов, І.М. Велігура, І.В.Власов, І.І. Іванова, Г.К. Співак, Г.І. Манько, К.Ю.Олейніков, Д.І.Кучеренко, працівник народної освіти І.І.Земляний, міністр хімічного машинобудування, уродженець Слов’янська К.І.Брехов, двічі Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант Д.Д.Лелющенко, Герой Соціалістичної Праці, зачинатель стаханівського руху на залізничному транспорті П.Ф.Кривоніс.

У зв'язку з святкуванням 300-річчя міста почесними громадянами сталі директор керамічного комбінату М.В.Гардига і штампувач арматурно-ізоляторного заводу Г.І.Храмченко. В 1985 році звання почесного громадянина міста були удостоєні народний артист СРСР Ю.Й.Богатіков, а також наші земляки - повний кавалер ордена Слави М.А.Богун і Герой Радянського Союзу В.Н.Шандула.

В дні святкування 32-й річниці звільнення міста від німецько-фашистських загарбників Почесний диплом і нагрудна стрічка почесного громадянина міста були вручені уродженцю міста, маршалу бронетанкових військ О.О.Лосику.

В 1995 році ряди почесних громадян поповнили ще два слов’янця: Герой Соціалістичної Праці, бригадир слюсарів заводу "Строймаш" П.П.Рипаленко і директор солевиварювального комбінату В.Л.Олейніков.

В 1997 році сесія міської поради ухвалила рішення про посмертне присвоєння звання почесного громадянина міста О.Є.Пасову - першому секретарю Слов'янського міськкома партії в 1974-1984 рр. За успіхи в соціально-економічному розвитку міста в цей період Слов’янськ був нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.

В 1998 році почесними громадянами стали начальник тролейбусного управління І.О.Горгуленко і директор Слов'янської ГРЕС М.М.Свєшніков.

В 1999 році Слов’янськ вшановував нових почесних громадян - народного артиста СРСР, народного артиста України Й.Д.Кобзона, члена Національного союзу художників України Ю.Г.Савченко і директора заводу "Строймаш" Л.І.Новака.

Всесвітньо відомий віолончеліст Мстислав Ростропович, чий творчий шлях починався в нашому місті, і автор книг про Слов’янськ в роки Великої Вітчизняної війни А.М.Чуйко стали почесними громадянами в 2000 році.

В 2002 році звання почесного громадянина міста удостоєний директор комунального підприємства "Виробниче ремонтно-будівельне підприємство" Л.Х.Фуксман.

В 2004 році почесними громадянами Слов’янська стали депутати міської ради М.М.Медвєдєв і С.І.Оковітий, Герой України, Заслужений майстер спорту з плавання, п'ятикратний чемпіон, срібний і бронзовий призер ХІІ Паралімпійськіх ігор в Афінах з плавання В.С.Смірнов, відомий меценат і купець І гільдії А.В.Шнурков (посмертно).

За великий внесок в соціально-економічний розвиток міста, активну громадську діяльність, спрямовану на зміцнення місцевого самоврядування, в 2007 році звання "Почесного громадянина міста Слов’янська" удостоєні депутати міської ради А.Г.Бовздаренко і О.С.Задорожня.

Почесним громадянам міста встановлюються пільги в медичному обслуговуванні, при користуванні комунальними послугами, квартирними телефонами і т.д.

Фотографії почесних громадян міста з описом заслуг, рішення міської ради про привласнення почесного звання знаходяться в міській Книзі Пошани, яка зберігається в краєзнавчому музеї.


© 2005 - 2021 Слов’янська міська ВЦА // Використання матеріалів - тільки з посиланням на сайт www.slavrada.gov.ua