Офіційний сайт Слов’янської міської ради

Версія для друку

Функции и возможности инспекции труда,

Територіальна державна інспекція з питань праці інформує

17.08.2011 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 879 було утворено Територіальну державну інспекцію з питань праці у Донецькій області. 

Що таке Інспекція праці? 

Вона є державною функцією національної системи адміністрації праці. Згідно міжнародного законодавства на інспекцію праці покладено три основні функції: 

1. Забезпечення застосування трудового законодавства з таких питань як заробітна плата, робочий час, охорона праці, дитяча праця та інших положень законодавства, що знаходяться в межах компетенції інспекторів праці; 

2. Надання інформації роботодавцям та працівникам щодо найефективніших шляхів додержання трудового законодавства; 

3. Повідомлення уряду про проблеми та зловживання на робочих місцях, що не охоплюються діючим трудовим законодавством. 

Разом ці функції допомагають підвищити актуальність та ефективність політики зайнятості на рівні підприємства, запобігати конфліктам та сприяти соціальній стабільності. 

Інспектори праці інформують та консультують роботодавців та працівників щодо їхніх прав і обов’язків згідно діючого законодавства та здійснюють нагляд за додержанням норм права на робочих місцях. 

Виконуючи ці функції, інспектори праці використовують методи, що передбачають запобігання, нагляд та контроль, а також стримування. 

Запобігання означає, що інспектори намагаються допомогти роботодавцям і працівникам запобігти ризикам до того моменту, як останні стали реальною загрозою – наприклад, нещасним випадкам на виробництві або професійним захворюванням, трудовим спорам або незаконному поводженню з працівниками. Виконуючи свої обов’язки, інспектори можуть також проводити роз’яснювальну роботу серед роботодавців та працівників щодо неприпустимості незаконних трудових практик та шляхів їх викоренення (наприклад, щодо неналежного забезпечення безпечних умов праці, незадекларованої праці тощо). 

У випадках порушень трудового законодавства інспектори праці можуть застосовувати заходи відповідальності до порушників та здійснювати дії, направлені на запобігання подібним порушенням з боку інших осіб. 

З початку 2012 року державними інспекторами праці проведено 1181 перевірку додержання законодавства про працю на 1067 підприємствах, установах та організаціях. 

За результатами перевірок складено та передано до суду 987 протоколів про адміністративні правопорушення. 

За невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці України щодо усунення виявлених порушень законодавства про працю державними інспекторами праці винесено 153 постанови. 

Загалом до адміністративної відповідальності притягнуто 1094 посадові особи підприємств-порушників законодавства про працю. 

Крім того, державними інспекторами праці внесено 396 подань власникам та роботодавцям про притягнення до дисциплінарної відповідальності, 120 матеріалів перевірок передано до правоохоронних органів для вжиття заходів прокурорського впливу. 

З початку 2012 року державними інспекторами праці проведено 254 перевірки на 223 підприємствах-боржниках із виплати заробітної плати. 

За результатами перевірок підприємств-боржників державними інспекторами праці складено та передано до суду 223 протоколи про адміністративні правопорушення, винесено 49 постанов за невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці України. 

Загалом на 263 посадових осіб підприємств-боржників накладено штрафні санкції на загальну суму 171,15 тис. гривень. 

У ході перевірок підприємств-боржників із виплати заробітної плати внесено 94 подання власникам та роботодавцям про притягнення винних посадових осіб до дисциплінарної відповідальності, а також 107 матеріалів перевірок передано до правоохоронних органів для вирішення питання про притягнення порушників трудового законодавства до кримінальної відповідальності.
 
На вимоги державних інспекторів праці підприємства-боржники погасили заборгованість із виплати заробітної плати на суму 101,8 млн. грн., тобто підприємства повністю чи частково розрахувалися з 32,4 тис. працівниками.

На даний час Державна інспекція України з питань праці спільно з Міжнародною організацією праці та соціальними партнерами розпочинає проведення інформаційної кампанії „Інспекція праці допоможе Вам на робочих місцях!”. Вона проходитиме з вересня по листопад ц. р. та набуде всеукраїнського масштабу. Основна мета інформаційної кампанії – це впровадження у роботу державних інспекторів праці механізмів профілактики порушень трудового законодавства. 

У рамках інформаційної кампанії передбачається проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи інспекторами з питань праці під час здійснення перевірок підприємств, прийом громадян, участі у роботі комісій з питань погашення заборгованості, легалізації, зайнятості, семінарів, тренінгів. 

Також запланоно проведення Дня відкритих дверей у всіх територіальних органах Держпраці. Під час виконання даного завдання інспектори розповсюджуватимуть тематичні брошури та постери підготовлені у рамках реалізації Проекту Міжнародного бюро праці та Уряду Канади „Удосконалення колективних переговорів і дотримання трудового законодавства в Україні”. 

Інформаційна компанія також направлена на забезпечення інформування роботодавців, працівників, соціальних партнерів про існування, функції і можливості інспекції праці, інструменти, які використовуються для забезпечення гідної праці. Саме інспекція праці сприяє забезпеченню балансу між гідними умовами праці і продуктивністю праці та створенням умов для підвищення конкурентоспроможності шляхом підтримки гідного виробничого середовища. Основними функціями інспекції праці є забезпечення застосування норм законодавства про працю в частині тривалості робочого часу, заробітної плати, використання праці дітей і жінок та інших; забезпечення роботодавців і працівників технічною інформацією та порадами щодо найефективніших засобів додержання законодавчих положень; доведення до відома державних органів фактів бездіяльності або зловживання, котрі не підпадають під дію існуючих законодавчих положень. 

Інформаційно-роз’яснювальна робота інспекторів праці спонукатиме роботодавців поглянути під іншим кутом зору на стиль ведення свого бізнесу та згадати про відповідальність перед своїми робітниками. В рамках кампанії „Інспекція праці допоможе Вам на робочих місцях!” кожна людина матиме можливість одержати саме ту інформацію, яка сприятиме реалізації його особистих потреб, прав і можливостей у світі праці. 

На території Донецької області заходи з проведення інформаційної кампанії буде проводити Територіальна державна інспекція з питань праці у Донецькій області, яка є територіальним органом Державної інспекції України з питань праці та забезпечує реалізацію її повноважень. 

Територіальна державна інспекції з питань праці у Донецькій області розташована за адресою: 83015, м. Донецьк, пр. Миру, 10 (4 та 6 поверх); режим роботи: понеділок – четвер з 08.00 по 17.00, п’ятниця – з 08.00 по 16.00, обідня перерва – з 12.00 по 12.48 (телефон для довідок: 338-49-43). 

Щоп’ятниці з 8 до 12 годин державні інспектори праці проводять роз’яснювальну роботу для громадян і роботодавців за адресою: м. Слов’янськ, пл. Революції 2, каб.305 (3 поверх).

Головний державний інспектор праці Л. Демченко.


© 2005 - 2018 Слов’янська міська рада // Використання матеріалів - тільки з посиланням на сайт www.slavrada.gov.ua